CO JE MODAFINIL

Modafinil byl vyvinut k léčbě narkolepsie, poruchy nervového systému charakterizované dlouhodobou ospalostí.

Při použití modafinilu jako léčby u pacientů s narkolepsií byl po podání léku zaznamenán další účinek – pacienti si všimli, že se po podání modafinilu výrazně zlepšil jejich psychický a fyzický stav.
Zaznamenaný další účinek modafinilu umožnil, aby se lék používal nejen při narkolepsii. Modafinil se již mnoho let úspěšně používá k podpoře organismu v období silného psychického a fyzického stresu.

Modafinil je inteligentní lék s nízkým prahem tolerance a minimálními vedlejšími účinky.

Je modafinil nootropikum?

Modafinil je analeptikum, jehož účinek na organismus je podobný účinku nootropik. To znamená, že modafinil se používá stejným způsobem jako nootropika a může být nazýván nootropikem.

Co jsou nootropika?

Nootropika jsou léky, které ovlivňují vyšší mentální funkce.

Nootropika významně stimulují všechny kognitivní funkce mozku, zlepšují koncentraci, paměť, jazyk, schopnost zapamatovat si informace a učení obecně.

Nootropika významně zlepšují kvalitu života v době stresu tím, že zvyšují tělesný tonus.

Obchodní názvy Modafinil

Modafinil je účinná látka obsažená v tabletách, které jsou nabízeny k prodeji pod různými obchodními názvy: mezi nejznámější patří Alerte; Alerte; Modalert; Modapro; Modafil; Modasomil; Modavigil; Modiodal; Provake; Provigil; Resotyl; Mentix; Stavigile; Vigia; Vigil.
Je třeba poznamenat, že Provigil je nejrozšířenějším lékem ve Francii.

Mechanismus účinku

Jak modafinil funguje? Jakmile se modafinil dostane do těla, začne úzce spolupracovat s neurotransmitery a stimuluje je k efektivnější práci.

Koupit Modafinil v České republice.

Co jsou neurotransmitery? Neurotransmitery jsou biologicky aktivní látky, které se uvolňují z nervových buněk a působí (přenášejí elektrochemický impuls) na další buňku. Takto neurotransmitery regulují lidské tělo, od pohybů prstů až po pocity bolesti.

Modafinil tak proniká do lidského těla a stimuluje neurotransmitery, a tím i celé tělo.

Účinky modafinilu

Jakmile se tedy modafinil dostane do našeho těla a začne “spolupracovat” s neurotransmitery, probudíme se, nechce se nám jít spát, cítíme se svěží, unavení, věříme ve své schopnosti a myslíme si, že dnes zvládneme jakýkoli úkol. Jinými slovy, cítíme se plní energie, fit a připraveni učit se a dělat nové věci.

Kdo může používat modafinil

Modafinil mohou užívat jak zdraví lidé, tak lidé s chronickými onemocněními.

Modafinil samozřejmě nejprve užívají klienti trpící narkolepsií – stavem, při kterém jsou diagnostikovány různé typy poruch spánku. Díky svým mimořádně účinným vlastnostem se však tato “chytrá droga” může používat jako součást farmakoterapie k léčbě a úlevě pacientů trpících depresí, drogovou závislostí, poruchou pozornosti s hyperaktivitou, roztroušenou sklerózou a některými dalšími chorobami.

Kde a kdo používá modafinil

Modafinil je dnes velmi oblíbený a hojně využívaný studenty, sportovci, podnikateli a zástupci dalších profesí a činností.

Modafinil pomáhá zvládat vysokou úroveň stresu během zkoušek, sportovních akcí a vysokou úroveň stresu v práci, zejména při práci v noci.

Indikace

Modafinil je určen ke zvýšení bdělosti u dospělých pacientů s nadměrnou spavostí způsobenou narkolepsií, spánkovou apnoe a poruchami cyklu spánek-bdění.

Lék je předepisován jako pomocný prostředek při depresi nebo celkové únavě.

Modafinil může být také indikován v období nadměrného tlaku ze studia a práce.

Zajímavá fakta o užívání modafinilu

Modafinil údajně používali vojenští piloti na dálkových misích k udržení bdělosti.

Bylo také zjištěno, že modafinil používají astronauti k udržení tělesného tonusu během dálkových letů na orbitálních stanicích.

Je třeba poznamenat, že vlastnosti chemické látky modafinil jsou stále studovány a že se o této droze postupem času objevují nové zajímavé informace.

Kontraindikace

Mezi kontraindikace modafinilu patří: známá alergie na účinnou látku modafinil nebo na neúčinné pomocné látky v tabletách (např. laktózu); přítomnost kardiovaskulárního onemocnění, včetně prolapsu mitrální chlopně a hypertrofie levé komory.

Antikoncepce a modafinil

Modafinil může mít účinek hormonální antikoncepce. Proto je třeba během léčby modafinilem zvýšit antikoncepci, např. používáním kondomu.

Alkohol a modafinil

Během užívání modafinilu byste neměli pít alkohol.

Léky obsahující yohimbin

Neužívejte modafinil, pokud užíváte léky, které obsahují yohimbin.

Těhotenství a kojení

Nejsou k dispozici žádné údaje o užívání modafinilu během těhotenství nebo kojení. Užívání léku v těchto případech je třeba přísně konzultovat s lékařem.

Děti a modafinil

Modafinil by neměl být používán u dětí mladších 18 let.

Nežádoucí účinky

Modafinil je obecně dobře snášen a má velmi nízkou míru tolerance.
V některých případech však byly hlášeny následující nežádoucí účinky: nespavost, snížená chuť k jídlu, bolesti břicha, nevolnost, bolesti hlavy, poruchy vidění, nervozita, agitovanost, agresivita, zvýšený krevní tlak, změny a nepravidelnosti srdečního rytmu, zarudnutí a otok kůže a sliznic.

Pokud jsou nežádoucí účinky mírné, nesouvisejí se srdeční frekvencí nebo otokem sliznic, můžete v užívání léku pokračovat; nežádoucí účinky by měly vymizet.

Pokud nežádoucí účinky nezmizí, ale zhorší se, měli byste užívání léku okamžitě ukončit.

Pokud příznaky nevymizí ani po vysazení léku, poraďte se s lékařem.

V případě nežádoucích účinků způsobených otokem sliznic nebo změnami srdečního rytmu se okamžitě poraďte s lékařem.

Tlumí modafinil účinek jiných stimulancií?

Neměli byste užívat modafinil a jiná nootropika (nebo mozkové stimulanty) současně.